Good News Abounds at Croatan (Winter 2014-2015)

  • Rd 1 2A Girls B-Ball Tournament:  Croatan 49  Reidsville 32
  • Congrats:  Andrew Colborn, News-Times Athlete of the Week (2/25)
  • 2A Wrestling State Championship Tournament
  • Congrats:  Stevie Sharpe, News-Times Athlete of the Week (2/18)
  • Lady Cougars Advance in Conf. Tourney on Buzzer Beater
  • Congrats:  CHS Wrestling Team Wins 2A East Regional
    • Gold:  Andrew Colborn, Stevie Sharpe
    • Silver:  Austin Meaney, Anthony Scott
    • Bronze:  Drew Guthrie, Ethan Bridges
    • 4th: Alex Otero
  • Congrats:  Sammy Jo Layko, Shot Put State Champion
  • Congrats:  Tori Riggs, Tyler Glynn, McKayla Walker, Lydia Best–4×400 State Champions
  • Congrats:  Warren Fields, Nathan Marks, Robert Brenneman, Zach Tracy–2nd in States 4×200
  • Congrats:  Danielle Brisson, Tyler Glynn, Madison Pitambersing, Andrea Raynor–2nd in States 4×200
  • Congrats:  Tyler Glynn, Lydia Best, Catherine Holloway, Tori Riggs–3rd in States 4×800
  • Congrats:  Tyler Glynn, 3rd in States 1000m Run
  • Congrats:  Zach Tracy, 3rd in States Long Jump
  • Congrats:  Nathan Marks, 4th in States Long Jump
  • Congrats:   Lucas Bolding, Dustyn Taylor, Elisha Montford, Nathan Marks–4th in States 1600m Relay
  • Congrats:  Girls Indoor Track, 3rd in States 1A/2A
  • Congrats:  Boys Indoor Track, 4th in States 1A/2A
  • Congrats:  Boys Swimming 13th in States 1A/2A
  • Congrats:  Girls Swimming, 16th in States 1A/2A
  • Congrats:  Ryan Perry, News-Times Athlete of the Week
  • Hoops:  Girls Down SWO, Boys Drop Close One
  • 2014 Report Card:  Croatan Earns an A
  • Girls Swimming:  4th Place at Regionals
  • Boys Swimming:  5th Place at Regionals
  • Wrestling:  Croatan Wraps Up Duals as State Runner-up (2/7)
  • Grade A:  Croatan Ties for 6th in State Report Card Rankings (2/5)
  • Wrestling Duals:  Cougars Dispatch Currituck and Dixon; Return to State Finals
  • Hoops:  Boys and Girls Defeat North Brunswick (2/3)
  • Wrestling Dual Team Tourney Rd 1:  CHS Dispatches Wheatmore and Farmville Central
  • Congrats:  Aria Rosenstein, News-Times Athlete of the Week
  • Congrats:  Indoor Track All-Conference
    • ​Girls:  McKayla Walker, Macy Brinson, Catherine Holloway, Tyler Glynn, Andrea Raynor, Aria Rosenstein, Madison Pitambersingh, Danielle Brisson, Lydia Best, Tori Riggs, Samantha Layko, Jamie Logan, Madisen Thompson
    • Boys: Devin Barnes, Jacob Morton, Lucas Bolding, Nate Thompson, Nathan Marks, Elisha Montford
  • Wrestling:  Cougars Nab Second at Conference Meet
    • Gold:  Noel Rodriguez, Anthony Scott, Andrew Colborn
    • Silver:  Drew Guthrie, Austin Meaney, Ethan Bridges, Donray Brown, Stevie Sharp
    • Bronze:  Alex Otero, Ryan Perry
  • Girls Indoor Track:  Conference Champs (1/30)
    • Aria Rosenstein:  Most Outstanding in Girls Field
    • Tyler Glynn:  Most Outstanding in Girls Track
    • Tori Riggs:  Most Outstanding in Girls Track and Field
    • Samantha Layko threw a 39’1 in shot; ranked #1 in the state
  • Boys Indoor Track:  Second in Conference Meet
    • Nathan Marks:  Most Outstanding in Boys Track and Field
  • Congrats Mr. McBride, Mr. Slater, Mr. Bulfer, and Ms. Brenneman: ECC Indoor Track Coaches of the Year
  • Girls Swimming:  Finish Regular Season w/ 1st at Clinton
  • Boys Swimming:  Finish Regular Season w/ 1st at Clinton
  • Congrats, All-Region Cheerleaders:  Amber Fitz, Catherine Holloway, Hailey Humphrey, Mya Wrenn
  • Swimming:  Girls and Boys Dominate at New Bern
  • Hoops:  V Girls Defeat Northside:  V Boys Lose to Northside
  • Congrats on All-District Band:  Sara Lewandowski, Emma Wood, Alyssa Mickle, Kristina Bell, Sarah Parkhurst, Megan Futrell, Alec Lesko, and Jondavid Waid  (Alternates:  Kayla Davis, Ryleigh Moore, and Annie Reindl)
  • Congrats:  Sara Bischoff, NC Reading Association State-level Young Author
  • Wrestling:  Cougars Nipped by Dixon; Prevail over East Duplin
  • Hoops:  Cougars Fall to East Duplin
    Hoops:  V Girls Defeat N. Brunswick; V Boys Drop Nail-biter (1/11)
  • Swimmers Win at New Bern (1/8)
  • Wrestlers Defeat Northside (1/6)
  • Congrats:  DECA Regional Top Ten Award Winners
    • Casey Coolican – Apparel and Accessories Marketing
    • Camden Driver – Quick Serve
    • Ben Simonette – Principles of Marketing
    • Dana Canby – Principles of Marketing
    • Jaime Logan – Apparel and Accessories Marketing
  • Band Holiday Concert:  a Smashing Success
  • Wrestling:  Defeats N. Brunswick and E. Duplin
  • Hoops:  V Girls over White Oak (12/17)
  • Croatan Hospice Helpers:  Raise over $3K w/ Luminary Project at Magen’s Bay
  • Beast:  Cougars Take Third at Annual Smackdown (12/14)
  • Congrats:  3 Coaches and Multiple Student-Athletes Make Daily News All-ECC Fall List (12/12)
  • Hoops:  V Girls Defeat ECHS
  • Congrats:  FBLA on Regional Competition Success
    • Sara Russell – 4th place – Business Calculations
    • Elizabeth Matas – 4th place – Business Communications
    • Hannah Paul – 2nd place – Business Communications
    • Caroline Farrington – 3rd place – FBL
    • Whitney Duenas – 3rd place – Job Interview
    • Anna Pearson – 1st  place Public Speaking 1
    • Adrie Leonardo – 1st place – Public Speaking 2
    • Jacob Morton – 1st place – Spreadsheet Applications
    • Angela Morando – 2nd place – Word Processing
    • Frances Swiber & Maggie Anne McCabe – 1st place- T-shirt Design
  • Wrestling:  Dixon 51  CHS 24
  • Hoops:  WCHS Sweeps CHS (12/10)
  • Congrats:  Sarah Bischoff, “Clay”–Young Writers Award
  • Swimming:  Boys and Girls First at Washington
  • Wrestling:  Cougars Place 3rd at Swiss Bear
    • Ethan Bridges, 1st at 182 lbs.
    • Donray Brown, 1st at 220 lbs.
    • Austin Meaney, 2nd at 152 lbs.
  • Hoops:  JV Boys, V Girls and V Boys Defeat S-boro (12/5)
  • Wrestling:  CHS 61 Northide 12
  • Congrats:  McKayla Walker Signs w/ Methodist for V-ball
  • Congrats:  Logan Zimarino Signs w/ Barton for Golf (12/1)
  • Congrats:  Ally Gillikin, News-Times Athlete of the Week
  • Hoops:  JV Girls, V Girls, and V Boys Defeat Richlands
  • Wrestling:  CHS 36  Dixon 31; CHS 21  S-Boro 54 (11/25)
  • Congrats to the following wrestlers for placing at the Bulldog (11/22)
    –Anthony Scott, Austin Meaney, and Clay Sanders – 2nd
    –Ben Simonette, Dawson Poston, and Ethan Bridges – 4th
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: